Už třetím rokem jsme se mohli podílet na projektu, díky kterému přijely děti z Ukrajiny do České republiky a společně s českými dětmi a oddílem olomouckých TOM Turů se zúčastnily tábora v Ptenském Dvorku.

Berkat z finančních prostředků sponzorů zajistil peníze na dopravu dětí z Ukrajiny a nazpátek a také na táborový pobyt.
Vřelý dík patří všem, kteří na tuto akci přispěli: Jaromír Štětina 10 000 Kč, Barbora Lebdušková 5 000Kč, Alena Švejnohová,Tereza Šupová, Eva Veselá, Barbora Jančová, Mgr. Petr Zídek, Jana Samková po 500Kč, Jana Maršíčková.
Děti pocházejí z ukrajinského Čechohradu, ale jejich rodiny mají kořeny v České republice. Některé se na tábor vrací pravidelně a letos si dokonce někdo s sebou přivezl i své mladší sourozence. České a ukrajinské děti si navzájem skvěle rozumí, jazykovou barieru se podařilo rychle překonat. Ukrajinské děti jsou úžasní sportovci, mají velký zápal a do všech her se vrhají po hlavě a s odhodláním. Na konci tábora je těžké mezi všemi těmi kufry a špinavým prádlem rozeznat, do které národnostní skupiny děti patří. Všichni si v průběhu tábora mezi sebou vyměňují bonbóny, drobné předměty a kontakty.
Nejhorší je každoroční loučení, i nějaká ta slzička ukápne.
Se svojí rodinou přijel děti pozdravit i Jiří Bernkopf, bývalý učitel krajanských dětí, díky němuž celá akce vznikla.

Napsat komentář