Po více jak roce se podařilo navázat na naši charitativní pomoc těm nejchudším rodinám v Afghánistánu.
Nebylo to ale jednoduché. Bezpečnostní situace v zemi se kvůli převzetí moci Talibánem velmi zhoršila. Lidé, kteří spolupracovali se západními organizacemi, byli v ohrožení života.

Koordinátorka Khalida, která naši veškerou pomoc potřebným ženám a dětem distribuovala, emigrovala a nyní se snaží pomáhat z Německa. Její manžel, generál afghánské armády, byl v bezprostředním ohrožení života a emigroval z rodiny jako první (byl v kontaktu i s Armádou ČR, na jejíž pozvání navštívil Prahu).

Paní Khalida nám za sebe navrhla náhradu, synovce se zkušenostmi z charitativní práce a výbornou znalostí angličtiny. Je ochotný pomáhat v distribuci pomoci.
Největším problémem ale je – jak dostat do země bezpečně peníze. Přes banky to bezpečné není.
Afghánci mají svůj po staletí využívaný systém převádění peněz, tzv. hawala system. Pro cizince není jednoduché se do něho zapojit a taky to něco stojí.

Naštěstí se nám koncem října pomocí Člověka v tísni podařilo dopravit našemu novému koordinátorovi 900 dolarů.

Máme vytipovanou velmi chudou rodinu, která žije pod hranicí chudoby. Hlavou rodiny je Nadia, bez manžela, s devíti dětmi a 2 starými lidmi.

Koordionátor poslal přesný rozpis nákladů, peníze pomůžou rodině překlenout nejhorší 3 zimní měsíce. Pevně věřím, že budeme moci posílat ještě další pomoc.

Napsat komentář