NAŠE PROJEKTY

Projekt Khalida:
Tzn. humanitární pomoc chudým afghánským dětem a ženám formou zásilek s oblečením, botami, školními batohy a pod.
Paní Khalida je koordinátorkou tzv. Self Help Groups (svépomocných skupin žen) pro celý Afghánistán a naši humanitární pomoc distrubuje nejpotřebnějším dětem a ženám.

Letadla Armády ČR přepravila z pražských Kbel do Kábulu:

10 krabic oblečení a bot (plus malá krabice použitého oblečení a hraček
11 krabic školních batohů (plus malá krabice použitých brýlí)
1 krabice pastelek
Připomínám, že doprava je zdarma, protože na to máme Usnesení Vlády ČR. Znamená to, že nám leteckou přepravu musí schválit vláda a to opakovaně každý rok.

Projekt Adžmal – rohovkový program
Tento projekt je přerušený, protože hlavní operatér dr. Wahid Hafizi v r. 2017 emigroval do Paříže. Podle posledních informací Wahid čeká na vydání francouzského pasu, aby mohl legálně navštěvovat Afghánistán. Stále doufá, že budeme pokračovat v transplantacích očních rohovek. Psal, že „někteří lidé“ ve Francii chtějí, aby pokračoval v humanitární práci.

Projekt Afghánské žačky
Je to nový projekt, který nám dělá velkou radost, protože plní největší přání chudých afghánských žen.
Naučit se číst a psát. To umí v Afghánistánu pouze cca 17% žen. Mohlo by se zdát, že naše 3 kurzy, otevřené po 1. lednu, jsou jako kapka v moři. Zúčastní se jich cca 60-80 žaček. Ale je to dobrý začátek.

O pomoci s odstraňováním negramotnosti jsme uvažovaly delší dobu, ale nemáme nejlepší zkušenosti s posíláním peněz do Afghánistánu jednotlivcům. Také jsme chtěly mít zaručené, že peníze budou použity jen k tomuto účelu.
Paní Khalida mně však zprostředkovala kontakt se švédskou mezinárodní organizací Operation Mercy, která organizuje humanitární pomoc v Afghánistánu a ta mně doporučila organizaci, která kurzy gramotnosti přímo pořádá. Je to afghánskou vládou zaregistrovaná organizace Afghanistan Federation – Anjuman Zanan Sulh Joye Afghan. Uzavřela jsem s nimi smlouvu s pevně stanovenými pravidly, jak s penězi nakládat a poslala 1000 USD.

Paní Khalida posílá o konání kurzů informace – moc jich není, protože jsou ve vzdálené těžko dostupné oblasti blízko iránských hranic. Např. jsem dostala potvrzení o mzdě jedné z učitelek. Bohužel Khalida také napsala, že jeden kurz byl zrušen, protože 2 účastnice zemřely na koronavirus a ostatní ze strachu zůstaly doma. Nicméně už byl ve stejné oblasti otevřen kurz nový.

Vím, že nemáme přímou kontrolu, jak bylo s poslanými penězi naloženo. (Tu ale nemáme ani u předávání oblečení, batohů a pod., i když paní Khalida posílá z předávání fotografie). Ale tyto kurzy nám připadají velmi užitečné a paní Khalidě věříme. Připomínám, že je to sestra doktora Wahida (rohovkový program), koordinátorka Self Help Groups pro celý Afghánistán. Její manžel je generál afghánské armády, který byl v Praze na pozvání naší armády.

Projekt Šicí stroje
Je to nejnovější projekt – inspirovaný nápadem manželky výpomocného kazatele Farního sboru Českobratrské církve evangelické na Vinohradech pana Matěje Chába, že by se afghánským ženám mohly hodit staré šicí stroje.
Na Noci kostelů jsme pak jeden dostali. Ruční, mechanický, už je v Afghánistánu a slouží ženě jménem Šafika.
Zde je její příběh.
Šafika je velmi chudá žena, která žije u svého bratra. Ztratila manžela, má tři děti, jeden syn pracuje v továrně, dva chodí do školy. Je nadaná švadlena a v době, kdy ještě měla šicí stroj, se živila šitím pro lidí v okolí.
Bohužel je to oblast ovládaná Talibánem, takže byla přinucena zapojit se do jeho hnutí. Nicméně odmítla tam poslat svého syna a proto musela svou provincii opustit a odejít za bratrem, který pracuje pro Afghánskou národní armádu – jinak by Talibán jejího syna zabil. Bratr je taky chudý, ale uvolnil Šafice jeden pokoj, ve kterém se svými syny žije.
Zezačátku byla schopná své syny zabezpečit, protože měla šicí stroj a šila pro lidi v okolí. Bohužel v zimě 2019 si zlomila nohu a kvůli léčbě musela prodat část svého zařízení včetně šicího stroje.
Koordinátor Self Help Groups z této oblasti chtěl Šafice pomoci a upozornil naši koordinátorku paní Khalidu o její situaci a ta se rozhodla věnovat jí šicí stroj. Šafika byla nadšená a šťastná. Děkuje všem, kdo se podíleli na obstarání tohoto stroje. V komunitě oznámila, že má šicí stroj a bude šít a opravovat oblečení.
Modlí se za všechny, kteří ji podporovali a je tak nyní schopná postarat se o své děti.
V pondělí odletěla zásilka s dalším šicím strojem a 83 zimními dívčími kabáty. Členové Farního sboru českobratrské církve evangelické Vinohrady sehnali několik dalších strojů, které jsou v přeplněných servisech a čekají na opravu nebo seřízení. Doufám, že odletí začátkem prosince.
„Vinohradským evangelíkům“ patří veliký dík. Nejen že máme díky nim nový projekt, ale jejich sbor se rozhodl, že bude podporovat Berkat. Už v minulosti nám věnoval skoro 70 tisíc korun a 100 krabiček pastelek. Podle informace pana Chába „parta“ lidí, co s ním jezdí každoročně do Francie, nechtěla ze záloh na letošní zrušenou cestu vrátit 36 700 korun a věnovala je Berkatu. Další příspěvek ve výši 7500 korun byl použit na nákup výše jmenovaných dívčích kabátů.
RŮZNÉ

Každoročně je nutné poslat na Magistrát hl. města Prahy vyúčtování sbírky. Pokaždé bylo vše v pořádku. Navíc nás Magistrát poslední čtyři roky pravidelně překontrolovává, takže je vše OK.

Úkoly z minulé VH byly splněny, jen se nepodařilo sehnat potřeby pro výtvarnou výchovu. Škoda, děti by měly radost.

15. října 2020
Jarmila Müllerová

Napsat komentář