Před dvěma lety jsme museli přerušit úspěšný rohovkový program Adžamal, čili transplantaci očních rohovek. Hlavní afghánský operatér Dr. Wahid Hafizi totiž emigroval do Paříže.
Nicméně stále myslel na to, že se do Kábulu vrátí a  přerušené operace obnoví.
V lednu nám napsal, že poletí na 14 dnů do Afghánistánu a že by chtěl  na svém bývalém pracovišti provést několik transplantací oční rohovky. A jestli bychom mohli zajistit nějaké rohovky.
Byla to výzva, protože sehnat rohovky a dopravit je do Kábulu v době, kdy tam Dr. Wahid zrovna bude, není vůbec jednoduché.
Oční tkáňová banka má někdy volné rohovky, ale není to často, protože oční tkáň musí hlavně posloužit k operacím českých pacientů.
Vojáci Armády ČR nám rohovky do Kábulu zdarma dopravovali, protože je to schváleno Usnesením Vlády ČR, ale letadla nelétají pravidelně a tak 2x do měsíce.
Všichni se snažili, aby se „dobrá věc“ podařila. A vypadalo to nadějně. Dr. Wahid měl být v Kábulu v době, kdy tam přiletí letadlo. Oční tkáňová banka sice hlásila, že je naplánováno hodně operací, ale nakonec výkonná ředitelka paní Mgr. Yveta Urbanová telefonovala, že zřejmě budou 2 rohovky.
Na poslední chvíli o ně projevili zájem ve zlínské nemocnici.
Naděje ale umírá poslední. Dr. Wahid Hafizi plánuje tento podzim opět letět do Kábulu .

Napsat komentář